Združenie priateľov prírody, Liptovské Sliače
Facebook YouTube

Odpust RUŽENCOVEJ Panny Márie na Magurke 2016 ako DEDIČSTVO NAŠICH OTCOV.


Každoročne mesiac október je mesiacom RUŽENCOVEJ P.MÁRIE. Aj toho roku 2.10. 2016 o 11:00 hod. bola na Magurke ODPUSTOVÁ SLÁVNOSŤ. Zorganizovať takúto SLÁVNOSŤ v horách v 1060 mnm., nie je jednoduché. Je potrebné, aby vyšlo počasie. Preto odpust dávam na nedelu pred sviatkom. Po sviatku sa už mení počasie a hrozí sneh. Vždy ide i diametrálne odlišné nedele po sebe. Na túto slávnoť je potrebné zaistiť mnoho vecí: kvalitné ozvučenie, pokosiť a vyčistiť celé okolie kostola, zaistiť pre ľudí autobusy, upratať a vyzdobiť kostol, pripraviť ingrediencie na guláš a uvariť ho. Ďalej, aby hasiči usmerňovali premávku, zavrieť v sobotu priestor, pred kostolom, aby tam nikto nezaparkoval... A neviem, či som aj všetko vymenoval, čo všetko treba... Viem, že nato, aby sa mohol tento odpust uskutočniť je potrebné to vnútorne i navonok dobre zorganizovať. Bez ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť, by to neišlo.
Som veľmi rád, že táto slávnosť sa už stála známou v širokom okoli milovaného Liptova. Je to PÚŤ ZA MÁRIOU. Je to PÚŤ ZA MATKOU. Veriaci človek vie, čo to znamená putovať a čo mu to pre život prináša. 

Chválim, že vzniklo ZDRUŽENIE PRIATEĽOV PRÍRODY z Lipt. Sliačov, ktoré má už 30 zanietených a ochotných členov a tiež má na konte už veľmi prospešné akcie v prospech obce Lipt. Sliače, širokej verejnosti a okolia. Obnovuje káplnky a kríže v Lipt. Sliačoch, ale i v Partizánskej Ľupči. Venuje sa deťom-enviromentálnej výchove o prírode, aké je dôležite prírodu a lesné zvieratá chraniť, prírodu čistit nezaťažovať a skrášľoať... 

Tohto roku chcem poďakovať všetkým, ktorí mi pomohli pri organizovaní tejto milej mariánskej púte na Magurke.

V prvom rade chcem poďakovať starostom, ktorí každoročne pomáhajú s prípravou a sa aj osobne na slávnosti zúčastňujú, čo je dobrým príkladom. Aj vyhlásenie miestnym rozhlasom je veľká pomoc, lebo ľudia sú informovaní. Obecný úrad pomáha pri kosení a čistení areálu. Bez hasičov bez ich obetavej pomoci by to tiež neišlo. Chcem poďakovať za ingrediencie (mäso, zemiaky) do guľášu spol. LK Servis. P. Ivanovi Jančimu, ktorý poskytol na svojej chate Združeniu prenocovanie, aby mohli hneď skoro ráno začať variť guláš. Združeniu priateľov prírody a všetkým členom, za navarenie veľmi chutného guľašu. Bol taký dobrý, že sa neskutočne rýchlo rozdal i keď bolo pripravených 420 porcií. Veľmi ťažko je však možné odhadnúť návštevnosť. Ďakujem firme KING Light & Sound, ktorá si zobrala patronát nad každoročným ozvučením ODPUSTU. Je to jej každoročné sponzorstvo. Márii Brečkovej členke Združenia priteľov prírody, za prípravu Mariánskych piesni, ktoré už hodinu pred slávnosťou zneli z reproduktorov a naladili pútnikov na duchovnú mariansku atmosféru. A podobne to bolo aj pri obede... Musím poďakovať ženám z Lipt. Osady, ktoré majú blízky vzťah ku kostolíku na Magurke, za jeho upratanie a výzdobu. Za obetavú prípravu VONKAJŠIEHO OLTÁRA, bez ktorej by slávnosť sa nemohla vonku uskutočniť. A tiež ženám a mužom v krásnych farebných krojoch zo Sliačov prinášajúcich obetné dary a za ich pekný spev. Za ich neopakovateľné šišky , ktoré veľkodušne doprajú ako maškrtu p. farárovi. Speváckemu zboru z Part. Ľupče, ktorý vedie p.Mária Pašková, za obohacujúce spevy, za liturgické spevy. Jej sestre Monike Paškovej, za neopakovateľnú hru na Jej husličkach. To všetko umocňuje duchovnú atmosféru, ktorá pomáha sa zahĺbiť do vnútorných hodnôt duše. Tie vyzdvihol Dp. Peter Halkoci, duchovný správca vo väznici v Rbku vo svojej homílii. - Duša človeka žije z modlitby, ktorá človeka vnútorne obohacuje, zjednocuje s Bohom a dáva silu odpúšťať ... - Aj Jemu patrí moje poďakovanie za odslúženie sv. omše a BOŽIE SLOVO, ktoré v jednoduchej kráse pretlmočil a aktualizoval do každodenného života.
Pri otváraní nového akademického roka na istej vysokej škole rektor povedal: -"Bez Vás študentov by sme tento nový akademicky rok otvoriť nemohli, Vy Ste pre našu školu veľmi dôležití ".- Poďakovanie patrí všetkým veriacim, bez ktorých by cirkev nemohla existovať a ktorí doputovali na horu, ktorá sa volá MAGURKA, kde stojí náš milovaný kostolík RUŽENCOVEJ P. MÁRIE. Duchovný odkaz našej NEBESKEJ MATKY nás spája , sme Jej duchovné deti, sme Jej ctitelia a Ona je našou DUCHOVNOU MATKOU. Ako Jej duchovné deti chceme byť s matkou , ktorá za nás oroduje u Svojho Syna Ježiša Krista. 

POMOCNICA KRESŤANOV - oroduj za nás.

 

Autor: Michal Regec, spr. farnosti


dnes je sobota, 25. máj 2024, meniny má Urban, spln: 23. máj 2024, dnes východ slnka: 04:45, dnes západ slnka: 20:33
 PoUtStŠtPiSoNe
18--
1
Posled. štvrť
2
3
4
5
19
6
7
8
Nov
9
10
11
12
20
13
14
15
Prvá štvrť
16
17
18
19
21
20
21
22
23
Spln
24
25
26
22
27
28
29
30
Posled. štvrť
31
--
Počet návštev: 369382