Združenie priateľov prírody, Liptovské Sliače
Facebook YouTube

Patterdale Terrier_B R L O H Á R

Skvelý pes v minibalení
Patterdale teriéry v našich revíroch často neuvidíte. Sú útlej postavy, zvládnu toho však viac, než by ste predpokladali!

Plemeno patterdale teriér vyšľachtili na severozápade Spojeného kráľov­stva, v oblasti Cumbrijských hôr. Určené bolo na likvidáciu líšok, ktoré farmárom spôsobovali veľké škody na jahňatách. V súčasnosti je rozšírené okrem krajiny pôvodu najmä v Írsku, Nórsku, Dánsku, vo Švédsku, ale aj v USA. Obľúbili si ho tiež poľovníci v Nemecku, Českej republike a Maďarsku. K nám priviezol prvého patter­dale teriéra približne pred jedenástimi rokmi MUDr. Stanislav Kaščák z Košíc. Plemeno nájdete na východnom i západom Slovensku, zopár jedincov chovajú aj na Liptove.

U chovateľa
Keby ste hľadali podrobnejšie informácie o patterdale teriérovi, asi by ste ostali sklamaní. Medzinárodná kynologická federácia FCI plemeno zatiaľ neuznala, možno aj preto sa v odbornej literatúre zriedka spomína. „Kedysi som ani ja nevedel o tomto plemene. Zháňal som univerzálneho psa do horského revíru. Malého, šikovného, dostatočne ostrého, ktorý by prípadne aj strážil dom,“ hovorí poľovník Ing. Tibor Csóka (49). A takéto podmienky, ako sa dozvedel, spĺňa práve patterdale teriér. Priatelia mu odporučili dve či tri chovné stanice na Slovensku, ale nakoniec vycestoval do českého mesta Svitavy. Od tamojšieho kynológa Pavla Báču si priviezol čierne šteniatko, sučku Ciru. Dnes chová aj jej syna Avara a k dvojici možno čoskoro pribudne Avarov syn. V jednej domácnosti, kde už dlhšie majú i sučku prepeličiara a borderskej kólie, by sa tak stretli tri generácie patterdale teriérov. A ako vyzerá toto plemeno? Nie je veľmi nápadné, má obdĺžnikový alebo štvorcový rámec tela a výšku v kohútiku okolo 35 centimetrov. Srsť je buď krátka s jemnejšou štruktúrou, alebo dlhšia a drsnejšia, vo farbe čokoládovej, pšeničnej alebo čiernej s pálením. „V porovnaní so štandardom býva pri výške, ale aj hmotnosti značná tolerancia. Naše psy sú skôr na hornej hranici, sučka meria 36 centimetrov a váži osem kilogramov, pes dosahuje 37 centimetrov a desať a pol kilogramu,“ upresňuje T. Csóka. Plemeno je pomerne otužilé, pri vonkajšom chove však krátko­srstému variantu búdu na zimu zateplite. „Avar s Cirou bývajú s nami vnútri, ale napriek tomu idú so mnou bez problémov poľovať aj v najväčších mrazoch. A hoci sa s nimi zdržiavam vonku od siedmej hodiny až do popoludnia, chlad im neprekáža. Trasú sa len od vzrušenia, keď zbadajú zver, a to aj v lete.“

Univerzálny
Skôr ako exteriér sú však zaujímavé poľovné vlohy plemena. Pôvodne bolo vyšľach­tené na brlohárčenie. Aj členovia Slovenského klubu chovateľov teriérov a foxteriérov, ktorí už nadobudli skúsenosti s patterdale teriérom, presadzovali názor, že ide výlučne o brlohára. „Považujem to však za škodu, lebo patterdale teriér je všeobecne použiteľný pes. Netvrdím, že bude prinášať zajace alebo líšky, na to nemá konštitúciu ani dostatočnú hmotnosť. Univerzálny je však v tom zmysle, že nájde a ohlási každú zver a pustí sa do každej škodnej. Jednoducho nemá strach,“ vysvet­ľuje kynológ. Patterdale teriér si trúfa aj na väčšieho súpera, ako je sám. Výborne brlohárči a tiež durí diviačiu zver. Niektoré jedince sa naučia aportovať a bez námahy prinesú bažanta či kačicu z vody. To všetko je, samozrejme, vec výcviku. Treba však rátať aj s tým, že nejde o skutočného prinášača a nie každý psík ochotne skočí do rybníka. Na druhej strane, patterdale teriér sa temperamentom vyrovná ktorémukoľvek teriérovi, ale na rozdiel od mnohých preferovaných plemien ho ľahšie zvládnete. „V revíri je to veľké plus, keď psa viete ovládať hlasom a zver neženie cez tri chotáre. Ak odbehne, obyčajne je o desať až pätnásť minút späť,“ konštatuje poľovník. Na porovnanie dodáva, že tvrdohlavejším duričom niekedy trvá aj dva dni, kým sa vrátia domov. Rudolf Schwab, jeden z najznámejších chovateľov patterdale teriéra v Nemecku, na svojej stránke charakterizuje plemeno slovami: obrovský pes v miniatúrnom balení. „Ja by som to trochu pozmenil na ‚skvelý pes v minibalení’,“ usmie­va sa Tibor Csóka. A či patterdale teriér dohľadáva postrelenú zver? Vďaka výbornému čuchu má na to predpoklady. V ochote sledovať studenú stopu ho síce nemožno porovnávať s farbiarom, ale na čerstvej stope alebo po vypustení z farbiarskeho remeňa pracuje s veľkým nasadením. „Keď Avara uvoľním z remeňa, v momente hľadá stopu a čoskoro nájde a ohlási zver.“ Najpríťažlivejšia je preň diviačia, ale s radosťou dohľadá aj iné druhy zveri. V revíri pracuje skôr individuálne. Hodí sa aj pre športových kynológov, predovšetkým na agility.

 

Výcvik
Socializácia psa je dôležitá už odmalička, tak ako pri každom plemene. So základným výcvikom sa začína približne od pol roka, s poľovníckym o niečo neskôr. Plemeno si však vyžaduje citlivejší prístup. Podľa odborníka mnohí majitelia tlačia svoje psy do brlohov už v útlom veku. A keď ročný jedinec nepodá požadovaný výkon, nemilosrdne sa s ním rozlúčia. Patterdale teriér pritom psychicky dospieva až v dvoch, dva a pol roku! „Pri výcviku v oplôtku alebo v umelom brlohu som porovnával, čo doká­že ročný a dvojročný psík. Medzi nimi je markantný rozdiel! Ročný pes sa správa ako pätnásť­ročný chlapec. Je síce veľký a silný, ale psychicky nie vyspelý. Dvoj- či dvaapolročný teriér býva výškou a hmotnosťou na rovnakej úrovni, no psychiku má výrazne posunu­tú vpred. Vie presne, čo má robiť. Nebojí sa a do práce vloží všetko.“
Medzinárodné súvislosti
Patterdale teriér zatiaľ nepatrí medzi plemená uznané FCI. O túto pres­tíž môže požiadať len krajina pôvodu, v Anglicku však riešia iné problémy súvisiace s poľovníckou legislatívou. Z medzinárodného hľadiska to preto prináša určité obmedzenia. Slovenska sa to, našťastie, veľmi netýka. Patterdale teriéra môžete vystavovať v samostatnej sekcii, ktorá býva vyhradená pre neuznané plemená. Zároveň s ním môžete robiť poľovné skúšky malých plemien, teda brlohárske, farbiarske, durič­ské, všestranné a iné. V Českej republike plemeno síce vystavujú, ale poľovné skúšky absolvujú u nás, lebo na domácej pôde nemajú takú príležitosť. V Maďarsku zase vystavujú len plemená uznané FCI, zato poľujú aj s krížencami. „Ale poznám tam profesionálneho honca, ktorý chodí s patterdale teriérmi na spoločné poľovačky.“ Zakladateľom a jednou z najvýznamnejších osobností anglického chovu je Brian Nuttal, ktorý patterdale teriéry chová už vyše pol storočia. Plemeno prvého januára 1995 uznal United Kennel Club i ďalšie kynologické organizácie v Európe. Podľa švédskych chovateľov vraj ide o najlepšieho brlohára na svete. V Česku vedú patterdale teriéra v Klube chovateľov teriérov, ktorého sme aj my členmi. Patríme aj do Patterdale terrier club of America.

 

Prekvapí
„Raz kolega v pohone strieľal na diviaka, ale zdanlivo netrafil a diviak ušiel. Po pohone sme chystali výrad a ja som stále nemal svojho psa. Tak som sa vybral naspäť. Prešiel som ani nie päťsto metrov a vtom som začul 'bľafkanie'. Avar tam strážil padnutého stokilového diviaka!“ spomí­na T. Csóka. Podobný zážitok mal aj s Cirou, ktorá však nešteka­la, ale prišla po majiteľa. „Pribehla, pozrela sa na mňa, zakňučala, odbehla a znovu sa vrátila.“ Vzápätí kynológ spomenie ešte jednu príhodu: „Bol som v revíri so sučkou a zrazu som zbadal čriedu danielov. Na jedného som vystrelil, no nenašiel som nástrel, farbu. Tak som pustil Ciru z remeňa. Stopu našla, zavolala ma a rozbehla sa. Ja som išiel za ňou. O dva kilometre ďalej zadržala daniela. Vtedy sa z druhej strany priblížil kolega, ktorý počul Ciru hlásiť. Skákala okolo veľkého daniela a štekala dovtedy, kým ho nedostrelil. Keď daniel padol, Cira utekala po mňa. Svoju prácu odviedla perfektne!“ A či sa matka so synom správajú na poľovačkách podobne? Sučka býva rozvážnejšia, nehrnie sa do každej situácie, ide len na istotu. Keď sa má dostať do kontaktu s líškou alebo iným druhom zveri, najskôr protivníka testuje. Až keď sa presvedčí o svojej prevahe, skočí po koristi a už nepopustí. „Pes zase ide po škodnej strmhlavo ako buldozér.“ Obidva patterdale teriéry Tibora Csóku získali v rámci Slovenského klubu chovateľov teriérov a foxteriérov viaceré ocenenia. Avar sa stal napríklad Top teriérom roka 2010 v kategórii výkon, Víťazom klubových farbiarskych skúšok duričov či Víťazom duričských skúšok. Podobné ocenenia žne aj Cira.

dnes je piatok, 19. apríl 2024, meniny má Jela, spln: 24. apríl 2024, dnes východ slnka: 05:39, dnes západ slnka: 19:43
 PoUtStŠtPiSoNe
14
1
2
Posled. štvrť
3
4
5
6
7
15
8
Nov
9
10
11
12
13
14
16
15
Prvá štvrť
16
17
18
19
20
21
17
22
23
24
Spln
25
26
27
28
18
29
30
-----
Počet návštev: 357566